آشنایی با ورزش تحولی ورزآرا

آشنایی با ورزش تحولی ورزآرا

بسم الله الرحمن الرحیم

ورزآرا ورزشی اصیل، ایرانی و اخلاق محور است که توسط یکی از پیشکسوتان دلسوز و سخت کوش ورزش کشورمان، استاد سیّد رضا شاهمیری بنیان گذاری شده است. ایشان پس از سالها تحقیق در زمینه علوم ورزشی و تجربه رشته های مختلف ورزشی، موفق به ابداع یک رشته ورزشی شدند که بیشترین تأثیر و کمترین آسیب را داشته باشد.

ورزآرا از معدود ورزشهایی است که دارای اهدافی معین، مشخص و متعالی است. ورزش تحولی ورزآرا، روش خاصی است که حرکات موزون کششی، تکنیک های تنفسی، تمرینات تفکری، هنر تصویر سازی و مهارت در ایجاد انقباض و انبساط تک تک اعضای بدن را به ورزندگان می آموزد تا علاقه مندان با بهره گیری از آنها و شناخت استعدادهای خویش در تمامی جنبه های زندگی موفق بوده و قادر باشند نیروهای بالقوه خود را به فعل در آورند.

ورزآرا تنها ورزشی است که به ورزندگان خود الگوهای الهی معرفی می کند. الگوی ورزآرا، ناب ترین، والاترین و پاک ترین الگوهای جهان یعنی ائمه عصمت و طهارت (ع) می باشند؛ چرا که بنیانگذار ورزآرا  استاد سیّد رضا شاهمیری معتقد است: «هر کسی الگویی دارد، ما نیز اهل بیت علیهم السلام را داریم».

در ورزآرا، توجه اصلی به هماهنگی میان جسم و ذهن است و ورزنده، هدف واقعی از ورزش را تعالی جسم و جان برای انسانی موفق و شایسته می داند و می آموزد اخلاق، ذهن و روحیه ورزشی را در کنار جسم و هماهنگ با هم پرورش دهد.

تمرینات ورزشی ورزآرا، موجب تقویت اکثر فاکتورهای آمادگی جسمانی از جمله سرعت، قدرت، تعادل، چابکی، استقامت قلبی عروقی، استقامت عضلانی، توان، هماهنگی و انعطاف پذیری می گردد. در تمرینات ورزشی ورزآرا، سیستم انرژی غالب، هوازی است و همه عضلات بدن را درگیر می نماید.

 انجام ورزش ورزآرا برای همه افراد جامعه قابل استفاده بوده و محدودیت سنی و جنسیتی ندارد و حتی برای بانوان باردار، سالمندان، افراد با محدودیت های حرکتی و بیماران خاص مانند مبتلایان به فشار خون، بیماران قلبی-تنفسی و غیره نیز با رعایت اصل اضافه بار و شروع انجام حرکات به شکل تصوری و بعد با سرعت و شدت کم، قابل استفاده و سودمند می باشد.

از محسنات ویژه در ورزآرا که بسیار قابل ملاحظه می باشد، در قید حیات بودن استاد سیّدرضا شاهمیری بنیان گذار این ورزش است که تکنیک های بروزی  را ابداع کرده و ما شاهد نوآوری های ایشان هستیم. نوآوریهایی مثل تکنیکها و فرمهای جسمی، ذهنی و روحی روانی که در طول دوران کرونا بسیار سودمند و کمک کننده بوده است و بسیاری از ورزندگان ورزآرا با عمل به آموزشها، هم در زمینه پیشگیری و هم بهبود وضعیت جسمی، ذهنی و روحی و روانی خود و اطرافیان و کاهش میزان اضطراب و استرس که موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می شود، عملکرد بسیار موفق و قابل ملاحظه ای داشته اند.

 

ویژگی های منحصر بفرد ورزش تحوّلی ورزآرا

۱) توجه به تمامی ابعاد وجودی: در ورزآرا همزمان همه ابعاد جسمی، ذهنی و روانی، به صورت متعادل رشد داده می شوند و هدف واقعی از ورزش، تعالی جسم و جان است.

 ۲) توجه به ظرفیت ها: در نظر گرفتن توانایی های جسمی و ذهنی با توجه به سن، جنس، استعدادها، نیازها و علایق شخصی

 ۳) همه جانبه بودن: توجه با امور مختلف زندگی مانند تغذیه، خواب و ... در کنار ورزش جسم

 ۴) همسویی با فرهنگ ایرانی اسلامی: ورزآرا مفتخر است که مبنای آموزش های درونیش، بر پایه تعالیم متعالی اسلام پی ریزی شده است.

 ۵) تداوم: داشتن ابداعاتی در زمینه ایجاد انگیزه

 ۶) تنوع گروه های سنی مخاطبان اعم از بانوان و آقایان

 ۷) اجرای تمرینات ورزشی بدون نیاز به ابزار یا فضای خاص

 ۸) در ورزآرا هر شخص فارغ از میزان بهره مندی از سلامت جسمی، می آموزد که هر روز می تواند بهترین خود باشد؛ در نتیجه افراد با شرایط خاص نیز می توانند از این ورزش بهره ببرند.