شستشوی بینی

شستشوی بینی

شستشوی بینی با محلول آب ونمک

شستشوی بینی با محلول آب ونمک یکی از مهمترین تکنیک های تمیز کننده گوش و حلق و بینی و سینوسها می باشد . بیشتر بیماری های مرتبط با بینی و گلو را تجمع آلودگی ها در مجاری بینی به وجود می آورد. شستشوی بینی کمک می کند تا تمامی اضافات و ترشحات از مجاری بینی خارج شوند؛ سینوسها تمیز شده و تنفس بهبود یابد. وقتی که شستشوی بینی با محلول آب و نمک به طور منظم انجام می شود، در بهبود بعضی از امراض تنفسی مثل آسم و برونشیت بسیار موثر است؛ همچنین از بروز میگرن جلوگیری می کند ودر تسکین سرما خوردگی ، ناراحتی های سینوزیت ، ناراحتی های گوش ، حلق ، بینی ، اختلالات شنوایی و بینایی ، تورم لوزه ها و سرع موثر است . انجام این تکنیک تنشهای ماهیچه های صورت را از بین می برد، اعصاب صورت را آرام می کند و ظاهری شاداب و زنده را به ارمغان می آورد. احساس تازگی بعد از انجام تکنیک،این امکان را به شما می دهد تا در زمان استرس و افسردگی بتوانید از این تکنیک کمک بگیرید.

       وسایل مورد نیاز برای انجام شستشوی بینی:                                                                                

1. قوری مخصوص: این قوری با قوری های معمولی تفاوت دارد. لوله این قوری مستقیم و سر آن مدور مخروطی است تا به خوبی در سوراخ بینی جا بگیرد. قوری فاقد دسته است تا در سر انگشتان دست قرار گیرد و به راحتی در دست چرخش داشته باشد. 2.محلول آب و نمک: آب خالص را 5دقیقه جوشانده و بعد ولرم کرده طوریکه حرارت آب معادل با حرارت بدن باشد . نمک را در آب حل کرده وغلظت نمک بمیزان شوری اشک چشم باشد. معمولا یک قاشق چایخوری در یک لیوان مناسب می باشد .  از سرم شستشوی بینی بجای محلول آب ونمک که در داروخانه ها نیز موجود می باشد میتوانید استفاده کنید که بهداشتی و استرلیزه می باشد .                                                                               

روش انجام: در حالت ایستاده سر و شانه ها را کمی به جلو خم کنید. سپس نوک قوری را داخل یکی از حفره های  بینی قرار دهید. مایل کردن سر کمک می کند تا آب از حفره دیگر بینی خارج شود. دهان را باز نگه دارید در این مدت تنفس از دهان انجام می شود. سعی میکنیم تا آب وارد حلق و گلو نشود. دفعات نخست انجام تکنیک ممکن است با احساس خارش و سوزش در مجرای بینی، در زمان ورود آب، همراه شود؛ چشمها پر از اشک شوند؛ عطسه ایجاد شود و غیره. ولی این حالت ها کم کم از بین می روند. بعد از انجام تکنیک سر را پایین نگه دارید تا آب داخل مجرای بینی و سینوسها خارج گردد. انجام تمریناتی با بازدم های اصولی و تکنیک های تنفسی بعد از شستشو بسیار مهم است تا مجرای بینی به خوبی خشک شده و تمامی آب نمک و یا سرم شستشوی بینی خارج وباز شدن مجرای بینی و آرامش ولذت این تکنیک را تجربه کنید .                                                                                                                        

ممنوعیت : اشخاصی که دچار بیماری خون دماغ ، زخمهای بینی و فشار خون بالا هستند بهتر است از انجام شستشوی بینی با محلول آب و نمک خودداری کنند یا در صورت لزوم مطابق دستورات پزشک عمل کنند همچنین توصیه می شود که شستشوی بینی را با حضور مربی با تجربه و تحت نظر وی فراگیرید و سپس آن را در منزل انجام دهید. چراکه روش صحیح انجام این تکنیک و تمرینات همراه با بازدم بعد از آن، از اهمیت زیادی برخوردارند.

شستشوبینی